środa, 28 listopada 2012

Słupki graniczne na Babiej Górze

A taka ciekawostka historyczna.
Pod nogami zazgrzytały i zwróciły moją uwagę słupki graniczne mające D i S na sobie.
Różniły się od tych spotykanych w Sudetach-tam było D i CS.
Zaciekawiło mnie to, bo nie słyszałam o takiej granicy: Słowacja + Niemcy.
Cytuję z forum historycznego: "...01 IX1939 roku słowacki premier Tiso wydał swoim wojskom i gwardii rozkaz zaatakowania Polski bez uprzedniego wypowiedzenia jej wojny. Krok ten motywował rzekomym zagrożeniem Słowacji przez armię polską. Wojska słowackie przekroczyły granicę o godzinie piątej. Tym samym obok Trzeciej Rzeszy i ZSRS to Słowacja stała się we wrześniu 1939 roku trzecim agresorem i zarazem jedynym sojusznikiem państw Osi, który wziął udział w wojnie przeciwko Polsce. W sumie w kampanii wzięło udział ponad 51 tysięcy żołnierzy słowackich. Armia Słowaków składała sie z trzech dywizji ,grupy szybkiego reagowania i dwóch pułków piechoty, dwóch dywizjonów myśliwskich, w liczbie dwadzieścia samolotów. Wszystkie te siły znalazły się do 30 VIII 1939 roku nad granicą Słowacji, gdzie włączono je w skład niemieckiej Grupy Armii Południe . Słowacy parli w głąb Polski na trzech kierunkach: podhalańskim, nowosądeckim i bieszczadzkim. Ostatecznie wojska słowackie dotarły do okolic Tarnowa i Dębicy. Słowacja skorzystała terytorialnie na agresji.
21.11.1939 roku w Berlinie minister Ribbentrop i poseł słowacki Černák zawarli układ, na mocy którego Słowakom przyznano zajęte przez nich Spisz i Orawę z blisko 30 miejscowościami dawnego powiatu nowotarskiego, to znaczy 770 km2 nowych terenów z około 35 000 ludności. Zatem z nawiązką odzyskali oni ziemie utracone na rzecz Polski po układzie monachijskim, kiedy w polskich rękach znalazło się około 220 km2 terytorium słowackiego.
Słowacy zabronili Polakom używać ich ojczystego języka. Księży polskich zamykano do więzień, zamykano polskie szkoły, placówki kulturalne. Szykanowano szczególnie inteligencję, która przed 1939 rokiem odegrała ważną rolę w budzeniu na Spiszu i Orawie polskiej świadomości narodowej. Kazano jej w większości opuścić nowo zdobyte tereny. Nakaz dotyczył zwłaszcza nauczycieli i urzędników państwowych.
Dziś Słowacy i chyba Polacy nie chcą pamiętać tamtej agresji. ..."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz